Blog

05.10.2016

Hangi Duvar Rengi için hangi Sanatsal Çerçeve seçilmelidir?

Eserlerimize Sanatsal Çerçeve beğenirken en başta dikkat etmemiz gereken husus Duvar Rengi’dir. Duvar rengi ile sanatsal çerçeve renginin birbirine zıt olması esastır. Duvar rengi ile seçimi yapılan Sanatsal Çerçeve renginin kontrast olması halinde beğenilen çerçeve duvarda kendini gösterecektir. Aksi durumda - beyaz renk duvar üzerine beyaz renk çerçeveli eser asılması gibi durumlarda – duvar ile çerçeve kaynar bir diğer ifadeyle çerçeve kendini göstermez ve duvarda kaybolur.

Çerçevenin duvar rengi ile kaynaması hoş görünüm sağlamaz. Sanatsal Çerçeve’nin asıldığı mekandaki mobilyalar, aksesuarlar hatta avizeler gibi nesnelerin renklerini dikkate almadan önce mümkün olduğunca duvar ve çerçeve arasında renk kaynaşmasını n olmayacağı çerçeveleri listeleyerek seçimlerimize başlamak gerekmektedir.

Genel olarak, açık renk duvar üzerinde koyu renk çerçeve seçimi ve koyu renk duvar üzerinde açık renk çerçeve seçimi Sanatsal Çerçeve ile çerçevelenmiş eserlerimizin asıldıkları mekanda dikkat çekmesini ve duvarda göze hoş gelen bir kompozisyon oluşturmasını sağlayacaktır.

 

04.10.2016

Sanatsal Çerçeve seçiminde Duvar Rengi ne kadar önemlidir?

Sanatsal Çerçeve ile çerçevelenecek eserlerimize Kendin Tasarla Uygulaması ile çerçeve beğenirken birçok kriteri göz önünde bulundururuz. Eserin özelliğine göre; klasik çerçevemodern çerçeve, kalın çerçeveince çerçeve gibi seçenekleri değerlendiririz. Bunun yanısıra mekanın ve mekanda bulunan aksesuarlar – mobilyalar gibi nesnelerin rengini – modelini göz önünde bulundurarak da seçimler yaparız ancak seçimlerimize başlamadan önce en çok dikkate almamız gereken husus Sanatsal Çerçeve’nin asılacağı duvarın rengidir. Duvar Rengi seçimlerimizi ve tercihlerimizi doğrudan etkileyeceği için www.sanatsalcerceve.com web sitesindeki Kendin Tasarla Uygulaması’nda da Duvar Rengi seçimi birinci sekmededir.

26.07.2016

Çerçeve Paspartu Nedir ?

Herhangi bir eseri çerçeveletirken birden fazla ürün için karar vermemiz gerekmektedir. Çerçeve, kağıt paspartu ve camın yanı sıra çerçeve paspartu da kullanılıp kullanılmaması ve hangi modelin kullanılacağı hususlarında düşünülmesi ve karar verilmesi gereken bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’nin Online Çerçeve Atölyesi www.sanatsalcerceve.com web sitesinde bulunan Kendin Tasarla Modülü ile çerçevelenecek eser doğru kombinasyonlar oluşturularak eserin çerçevelenmiş hali görülebilir. Çerçeve paspartular, genellikle düz ve açık renkli çerçevelerden oluşmaktadır. Çerçeve paspartu herhangi bir çerçeve ile birlikte kullanılır. Çerçeve paspartu kullanılmasının birçok sebebi olabilir. Çerçevelenecek eserin ebatlarını büyütmek çerçeve paspartunun seçilmesinde birinci etkendir. Eserde bulunan hakim renkler ile beğenilen çerçevenin renklerinin birbirine yakın olması halinde çerçeve ile eserin kaynamaması için çerçeve paspartu kullanılabilir. Burada çerçeve paspartunun renkler arasında geçiş yapması sağlanır.

Yağlıboya tablo ve tual üzerine dijital baskı eserlerde ise çerçeve paspartunun kullanılması genel kabul görmüş bir tercihtir. Bu tür ürünlerde müşteriler kabul görmüş beğeniler doğrultusunda çerçeve paspartu olmaksızın eseri çerçeveletmek istemezler.

 

Çerçevelenecek eser ne olursa olsun, Çerçeve paspartu kullanılsın yada kullanılmasın her zaman dikkat edilmesi gereken husus eser sahibinin beğenileridir. Eserin muhafaza altına alınarak duvarda sergilenmesini sağlayan Sanatsal Çerçeve, eser sahibinin beğenisini kazanmıyorsa; eserin asıldığı mekan ile eserde kullanılan Sanatsal Çerçeve’nin birlikte sağladığı uyumun hiçbir kıymeti yoktur.

12.07.2016

Kağıt Paspartu Nedir ? Kağıt Paspartu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Kağıt ve kağıt türevi olan tüm nesnelerin üzerine çalışılmış fotoğraf, suluboya, poster, puzzle, karakalem çalışması, rölyef, linol baskı vb. eserlerin sanatsal çerçeve ile çerçevelenerek duvarda sergilenmesi mümkündür.

Sanatsal çerçeve ile çerçevelenerek duvarda sergilenecek eserlerin kimi zaman boyutlarının küçük olması sebebiyle büyütülmesi için, çerçeve ile renk uyumunun sağlanması için, duvar rengini esas alarak  güzel bir kompozisyon yaratmak için, derinlikli diğer bir adıyla üç boyutlu çerçevelerde derinlik sarf malzemelerini gizlemek için yada sanatsal çerçevenin asılacağı mekandaki aksesuar gibi bazı nesnelerle uyum sağlamak için kağıt paspartu kullanılabilir.

Kağıt paspartular; düz kağıt üzerine basılmış birçok renkte olabildiği gibi kadife ve kumaş benzeri malzemeler ile basılmış farklı renklerde ve desenlerde de olabilmektedir.

Kağıt paspartu seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle “kağıt paspartu neden kullanılmaktadır?” sorusunun yanıtlanması gerekir. Bazı durumlarda – papirus, derinlikli çerçeve gibi. – eserlerin sanatsal çerçeve ile çerçevelenmesi için kağıt paspartu seçimi önemlidir. Kağıt paspartu papirusun saçaklarının görülmesini yada derinlikli çerçevelerdeki derinlik malzemelerinin gizlenmesini sağlar.  Bu gibi işlerde kağıt paspartunun kullanılması zorunlu olduğu için kağıt paspartu – sanatsal çerçeve -  çerçevelenecek eserde bulunan hakim renkler arasında bir uyum sağlayacak  rengin seçilmesine önem verilmelidir.

Suluboya resimler, fotoğraflar, puzzlelar, karakalem çalışmalarında kağıt paspartu kullanmadan da eserleri sanatsal çerçeve ile çerçevelemek mümkündür. Bu eserlerin çerçevelerinde kullanılacak kağıt paspartularda renklerin yanı sıra kağıt paspartu genişliklerinin de göz önünde bulundurularak seçim yapılması gerekir.  

Kağıt paspartu genişliği, kağıt paspartu rengi, sanatsal çerçeve modeli, duvar rengi vb. birçok değişkenin göz önünde bulundurularak seçim yapılması gerekmekte iken seçeneklerin fazla olması eser sahibinin seçim yapmasını zorlaştırmaktadır. Eserin çerçevelenmiş halini görerek yapılacak seçimler doğru kararların verilmesini sağlayacaktır.

Türkiye’nin online çerçeve atölyesi sanatsalcerceve.com web sitesindeki kendin tasarla modülü ile sanatsal çerçeve ile çerçevelenecek eser için birçok farklı kalınlıkta onlarca kağıt paspartu arasından dilediğiniz seçimi yapabilirsiniz ve eserlerinizin çerçevelenmiş halini görerek doğru seçimler yapabilirsiniz.

Online çerçeve atölyesi ile sanatsal çerçeve seçiminizi bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan yada tabletinizden dilediğiniz zaman yapabilirsiniz, beğendiğiniz sanatsal çerçeveli resimlerinizi facebook yada instagram hesaplarınızdan arkadaşlarınızın beğenisine sunabilirsiniz ve sanatsalcerceve.com web sitesinin bilgilerini paylaştığı size en yakın çerçeveciye giderek ürününüzü çerçeveletebilirsiniz.